Rodzinny konkurs niepodległościowy
„Chrzest Polski”, „Koronacja Jadwigi”, „Bitwa pod Chocimiem”, „Powstanie Warszawskie”, „II wojna światowa” i „Wybór Karola Wojtyły na papieża”. Te i kilka innych wydarzeń z historii Polski wybierali uczestnicy rodzinnego konkursu plastycznego, który z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zorganizowała Szkoła Podstawowa w Zamchu w gminie Obsza.Konkursowe propozycje zostały już ocenione, a laureaci odbiorą nagrody podczas podsumowania projektu „Wszystko co Polskę stanowi”, realizowanego w szkole w związku ze wspomnianą rocznicą przez cały rok. Jury konkursu „Ilustrowana historia Polski” nie miało łatwego zadania, o czym może świadczyć fakt, że spośród prawie 30 propozycji przyznało po kilka równorzędnych nagród i osiem wyróżnień. Najwyżej jurorzy ocenili pracę na temat koronacji Jadwigi wykonaną przez Katarzynę Grandę z klasy VII oraz „Chrzest Polski” autorstwa Jakuba Żuka z klasy I i Patryka Żuka z klasy IV z rodziną. Drugie nagrody odbiorą Julia Adrian z klasy VI za „Bitwę pod Grunwaldem”, Kinga Jaskowska z klasy VI za „Konstytucję 3 Maja” i Wiktoria Wołoszyn z klasy III za „Chrzest Polski”. Na trzecią zasłużyli Anna Banach z klasy 0 i Łukasz Banach z klasy V za „Bitwę pod Grunwaldem”, Oliwier Danaj z klasy V za „Powstanie Warszawskie” i Anita Wenek z klasy VI za „Bitwę pod Grunwaldem”.
Na liście wyróżnionych są: Patryk Broda, Magdalena Kowal, Natalia Soluch i Amelia Żmijan z klasy III, Emilia Broda z klasy IV, Wiktoria Jaszczyszyn i Agnieszka Paczwa z klasy V oraz Mateusz Gulczyński z klasy VI. Dzieła plastyczne oceniały nauczycielki edukacji plastycznej i zajęć artystycznych – Gertruda Kasperska, Krystyna Puźniak i Barbara Syta. Konkurs plastyczny był jednym z elementów większego projektu, który jest realizowany w szkole w Zamchu od kilku miesięcy. Najpierw w klasach odbywały się pogadanki pod hasłem „Nasza mała ojczyzna”, a potem powstała m.in. wystawa „100-lecie odzyskania niepodległości – Dzieci Niepodległej”, której głównymi bohaterami są „Żołnierze Wyklęci”.
Ponadto uczniowie wraz ze swoimi opiekunami przygotowują kąciki pamięci ze zdjęciami, pamiątkami i innymi eksponatami, które mają być gotowe w poszczególnych klasach do końca kwietnia. W przyszłym miesiącu szkolna delegacja weźmie udział w gminnych obchodach rocznicy uchwalenia konstytucji, a 16 maja odbędzie się święto szkoły, nawiązujące do nadania placówce imienia papieża Polaka. Rocznicowej akademii będzie towarzyszyć m.in. korowód „Wielkich Polaków”. W planach są jeszcze: akcja „Kibicujemy niepodległej”, związana z udziałem piłkarskiej reprezentacji w Mundialu w Rosji, wycieczka szlakiem bitwy partyzanckiej pod Osuchami, rodzinny rajd rowerowy „Miejsca pamięci narodowej w naszej okolicy” i konkurs poetycki „Ojczyzna pisana wierszem”.
Kulminacja obchodów jest planowana na listopad, gdy, oprócz akademii „Bóg, Honor, Ojczyzna”, odbędzie się konkurs polskich legend i konkurs wiedzy o symbolach narodowych, a podsumowanie projektu „Wszystko co Polskę stanowi”, w tym zakończonego teraz konkursu plastycznego, odbędzie się w grudniu.