Coraz krótsza droga do odzyskania należności
Ministerstwo rolnictwa ogłosiło, że od 1 sierpnia rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedany tytoń będą mogli składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To dobra wiadomość m.in. dla plantatorów z gminy Obsza, którzy o odzyskanie przynajmniej części zaległości starają się od kilku lat.
Spodziewaliśmy się takiej informacji zaraz po opublikowaniu nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zaczęło obowiązywać 24 lipca. Dzień później jest już komunikat ministerialny, a to oznacza, że rolnicy mogą kompletować dokumenty i już w przyszłym tygodniu składać je w ARiMR – cieszy się sekretarz gminy Obsza i radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Wróbel, który działa również w Łukowsko-Obszańskim Okręgowym Związku Plantatorów Tytoniu. Miejscowi rolnicy niedawno odzyskali część pieniędzy z prawie 15 milionów złotych za tytoń oddany w 2016 roku firmie „FTK” w Krasnymstawie. Teraz będą mogli starać się o zwrot należności za surowiec dostarczony jeszcze w 2014 roku do firmy „Luxor”.
Powiatowe biura ARiMR opracowują wzory formularzy do wypełnienia przez rolników, którzy powinni do nich dołączyć „kopie listy wierzytelności lub innego dokumentu potwierdzającego jej istnienie”, czyli na przykład faktury za dostarczony, ale niezapłacony surowiec. Tak jak w przypadku FTK Krasnystaw, z firmy „Luxor” plantatorzy mogą otrzymać15 tysięcy złotych za hektar upraw, ale nie więcej niż 80 procent należnych pieniędzy.
Według szacunkowych danych w województwie lubelskim „Luxor” zalega z wypłatami dla około 250 plantatorów, w tym 160 w gminie Obsza i innych gminach powiatu biłgorajskiego. Więcej informacji na te temat poszkodowani mogą uzyskać w powiatowym biurze ARiMR w Biłgoraju.