Pamięci pomordowanych w Woli Obszańskiej
„Pamięci mieszkańców Woli Obszańskiej, poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1945”. Taki napis z imionami i nazwiskami ponad 70 osób znajduje się na nowej tablicy, która została odsłonięta w niedzielę 22 października. W uroczystości wzięły udział rodziny ofiar II wojny światowej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy Woli Obszańskiej.
Tablica została zamontowana przy obelisku, który w pod koniec lat 80. minionego wieku postawił ówczesny ZBOWiD, czyli Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Jej inicjatorem był, pochodzący z Woli Obszańskiej miłośnik historii Stanisław Kozyra, który z pomysłem uhonorowania pomordowanych mieszkańców, zgłosił się do lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Ten zweryfikował listę ofiar, identyfikując 71 spośród 89 osób, uwzględnionych na dotychczasowym obelisku, i ufundował granitową tablicę.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Obszy, którą koncelebrowali proboszcz tej parafii ksiądz Paweł Sochacki i ksiądz Mariusz Pastuszek. Potem w Woli Obszańskiej wójt gminy Obsza Andrzej Placek i dr Jacek Rogala z IPN odsłonili nową tablicę, a poświęcił ją proboszcz Sochacki. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Wśród gości byli dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Zawiślak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Biłgorajskiego Jolanta Ważna i członkini zarządu Maria Gałka, dr Jacek Romanek z IPN oraz delegacje organizacji kombatanckich i szkół z gminy Obsza.
Na zakończenie uczestnicy niedzielnego spotkania złożyli pod nową tablicą wieńce i kwiaty oraz obejrzeli patriotyczną część artystyczną. Wystąpili w niej uczniowie Szkoły Podstawowej w Obszy i członkowie Klubu Seniora w Woli Obszańskiej, a o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta z Obszy.